fbpx
Tartan Design
0
Sepette ürün bulunmamaktadır.

Hakkımızda

Tartan Design;  Adlıhan Tartan tarafından 2007 yılında endüstriyel tasarım hizmetleri vermek amacıyla kurulmuştur. Genel anlamda ev eşyalarına yönelik,  farklı sektörlerle yoğun geçen deneyimimiz  kendi ürünlerimizi üretme isteği yarattı. Daha çok el zanaatlarına dayanan bu yeni alanda tasarım, doğal malzemeler ve el işçiliği bir noktada buluştu. Bunları gerçekleştirirken geçmişte sanayileşme sonrasında ortaya çıkan “Arts and Crafts” hareketinde olduğu gibi,mobilyalarımızla kullanıcılarımıza farklı tatlar vermek maksadıyla tamamen butik ürünler üretmek için yola çıktık. Gerçek anlamda kaliteli ahşap işçiliği ile kendi tasarım anlayışımızı bir araya getirerek,  yıllar boyunca kullanabileceğiniz özel ikonik ürünler ortaya çıkardık.

Tasarım dili;

Birbirinden farklı  alanlarda çok sayıda seri üretim ürünü tasarlamış olmak bizi mobilyada daha üst bir tasarım algısı yaratmaya yöneltiyor. Bauhaus’dan günümüze uzanan modern mobilya kavramına uygun tasarım dilini geliştirmek için yapılan çalışmalar, bizi olabildiğince yalın hatlara sahip, kullanışlı ve zaman içerisinde kullanıcısına kendini bağlayan mobilya tasarımları yapmaya yöneltti. Ünlü Alman Tasarımcı “Mies Van Der Rohe” nin tasarım literatürüne giren sözü ‘less is more’ felsefesinde olduğu gibi gereksiz olduğuna inandığımız abartlı dekorlara yer vermiyoruz.  Tasarımın çok geniş bir yelpaze olduğunu düşünürsek, mobilyada olduğu gibi elektrikli ev eşyalarından örnek vermek gerekirse; DieterRams’ın Braun markası için yaptığı basit ikonik tasarımlarda görülen, fonksiyonellik ile yalın formun kullanıcıya fayda sağlayan tasarım dinamiğine gönderme yapmak tasarıma bakış açımızı belirliyor. Bu anlayışa uygun olarak gerçek ahşap ustaları ile ürettiğimiz “Round” serisinin temelini oluşturdu. Bundan sonraki ürünlerimizde de kullanıcılarımıza yaşamları boyunca zevk alacakları bir mobilya deneyimi sağlamayı hedefliyoruz. Uzun yıllar boyunca sorunsuz olarak kullanılabilecek bu farklı ve kullanıcı dostu mobilyaları, onların değerini anlayacak kullanıcılarla buluşturmak bize gurur verecek.

Adlıhan Tartan;  Orta ve Lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra, 1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü bitirmiştir. Daha sonra 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı bölümünde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Bir süre mobilya ve dekorasyon alanlarında çalıştıktan sonra endüstriyel rekabetin yoğun olduğu elektrikli ev aletleri, beyaz eşya ve elektronik ürünleri de içeren kurumsal alanda yoğun bir iş deneyimi elde etmiştir.Bu dönemde pek çok farklı endüstriyel ürün projesi üzerine çalışma fırsatı elde etmiştir. Aynı süreçte ürün-kullanıcı ilişkisi ile ürün-üretim teknikleri ve firma-ürün arasındaki ilişkiyi ortaya koyan “Tasarımda ürün kimliği’ kavramı üzerinde çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2007 yılında ise endüstriyel tasarım hizmetleri vermek amacıyla Tartan Design’ı kurmuştur. Farklı endüstrilerdeki firmalar için yapılan ürün tasarım çalışmaları sonucunda yurt içi ve yurtdışında pek çok tasarım ödülü elde etmiştir. 2018 yılında ‘Tartan Design’ markasını kurarak kendi tasarlamış olduğu ürünleri tasarıma değer verenlerin beğenisine sunmuştur. Halen aynı zamanda farklı sektörlerde endüstriyel ürün tasarımı hizmetleri vermektedir.