fbpx

Maison

+90 216 410 02 61 – +90 533 643 88 63

Hakkımızda

Tartan Design;  2018 yılında kurulmuştur. Farklı sektörlerle 20 yılı aşkın tasarım deneyimimiz  kendi ürünlerimizi üretme isteği yarattı. Bu isteğimizi daha çok el zanaatlarına dayanan tasarım, doğal malzemeler ve el işçiliği ile harmanlayarak Tartan Design’ın tasarım felsefesini oluşturduk. Mobilyalarımızla kullanıcılarımıza farklı tatlar vermek maksadıyla tamamen butik ürünler üretmek için yola çıktık. Gerçek anlamda kaliteli ahşap ve metal işçiliğini kendi tasarım anlayışımızla bir araya getirerek,  yıllar boyunca kullanabileceğiniz özel ikonik ürünler ortaya çıkardık.

Tasarım dili;

Birbirinden farklı  alanlarda çok sayıda seri üretim ürünü tasarlamış olmak bizi mobilyada daha üst bir tasarım algısı ortaya koymamıza yardımcı oldu. Bauhaus’dan günümüze uzanan modern mobilya kavramına uygun tasarım dilini geliştirmek için yapılan çalışmalar, bizi olabildiğince yalın hatlara sahip, kullanışlı ve zaman içerisinde kullanıcısına kendini bağlayan mobilya tasarımları yapmaya yöneltti. Ünlü Alman Tasarımcı “Mies Van Der Rohe” nin tasarım literatürüne giren sözü ‘less is more’ felsefesinde de olduğu gibi gereksiz olduğuna inandığımız abartılı dekorlara yer vermekten kaçınarak, fonksiyonellik ve yalın formun öne çıktığı tasarımlarımızla kullanıcıya fayda sağlamak temel amacımız.  Bu tasarım algımızla ortaya çıkardığımız ürünlerimizle de kullanıcılarımıza yaşamları boyunca zevk alacakları bir mobilya deneyimi sağlamayı hedefliyoruz.

Adlıhan Tartan;  Orta ve Lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra, 1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü bitirmiştir. Daha sonra 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı bölümünde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Bir süre mobilya ve dekorasyon alanlarında çalıştıktan sonra endüstriyel rekabetin yoğun olduğu elektrikli ev aletleri, beyaz eşya ve elektronik ürünleri de içeren kurumsal alanda yoğun bir iş deneyimi elde etmiştir.Bu dönemde pek çok farklı endüstriyel ürün projesi üzerine çalışma fırsatı elde etmiştir. Aynı süreçte ürün-kullanıcı ilişkisi ile ürün-üretim teknikleri ve firma-ürün arasındaki ilişkiyi ortaya koyan “Tasarımda ürün kimliği’ kavramı üzerinde çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2007 yılında ise endüstriyel tasarım hizmetleri vermek amacıyla Tartan Design’ı kurmuştur. Farklı endüstrilerdeki firmalar için yapılan ürün tasarım çalışmaları sonucunda yurt içi ve yurtdışında pek çok tasarım ödülü elde etmiştir. 2018 yılında ‘Tartan Design’ markasını kurarak kendi tasarlamış olduğu ürünleri tasarıma değer verenlerin beğenisine sunmuştur. Halen aynı zamanda farklı sektörlerde endüstriyel ürün tasarımı hizmetleri vermektedir.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.