Skip to content
Menu
Menu

Mobilya Bakımı ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Özel tasarımı ve modern hatları ile beğenerek aldığımız eşyalarımız, kullanım süreci içerisinde kirlenmeye ve bu duruma bağlı olarak ilk zamanki görünümünü kaybetmeye başlayacaktır. Böylesi istenmeyen durumların önüne geçmek için mobilya bakım ve temizliği konusunda bilgi edinerek, her zaman ilk günkü kadar güzel ve temiz görünen mobilyaların sahibi olabilirsiniz.

Mobilya bakımında dikkat edilmesi gerekenler;

Öncelikli olarak mobilyanızın ahşap özelliğini bilmeniz gerekmektedir. Hangi tür malzeme ile tasarlanmış olduğunu bildiğiniz müddetçe hem ahşabın kullanıldığı ortamda zarar görmeyecek koşulları sağlamış olursunuz, hem de bireysel kullanım zamanlarında daha dikkatli dokunuşlarda bulunursunuz. Örneğin masif ahşap ile tasarlanan mobilyalarınız var ise hem fazla nemli hem de fazla güneşli konumlarda bulundurmamanız gerekmektedir. Yüzey temizliğinde ise ne çok kuru ne de çok ıslak bez tercih etmememiz gerekmektedir. Sehpa, sandalye, masa gibi mobilyaların bacaklarında ve ayaklarında kullanılan materyallerin temizliğini ise muhakkak Tartan Design ekibimize danışarak edindiğiniz bilgiler sonrasında gerçekleştiriniz.

Hava Sirkülasyonunu Sağlayan Masif Ahşap Mobilya Temizliği

Günümüzde birçok markette dahi rahatlıkla bulabileceğiniz özel ahşap temizleme solüsyonlarını temizlik için tercih edebilirsiniz. Bu hususta nemli bir yüzey bırakmamaya, temizleme sonrasında yüzeyin kesinlikle kuru kaldığına emin olmalısınız.

Sıcak ve soğuk içecek bardaklarınızın sehpa ya da masa yüzeyi ile direkt temas etmemesine bunun için de bardak altlığı ve yemek tabakları için de supla (Amerikan servisi) kullanıma önem vermelisiniz.

Kumaş kullanılan koltuk ve sandalye temizliğinde ise özel yıkama makineleri kullanabilir, doğal temizlik malzemelerini evinizde saf ve temiz su ile hazırlayarak kumaşlarınıza sert davranmadan haftalık olarak silebilirsiniz. Böylelikle kumaş yüzeyinde yaşayan ve gözle görülmeyen bakterileri temizlemiş olursunuz.

Masif ahşap yapı özelliği bakımından %50’ye varan oranda nemi muhafaza ederek mantar, bakteri ve böcek gibi canlıların üremesinin de önüne geçen bir malzemedir. Bir diğer yandan ise masifin, solunum problemlerini minimize eden hava sirkülasyonu sağlaması ile yalnızca mobilya yüzeyindeki temizliği değil, havadaki temizliği de kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.