Skip to content
Menu
Menu

İskandinav Mobilyası ve Günümüz Tasarım Anlayışındaki Yeri

Metropolün keşmekeşliğinden bunalanların kendini sakinliğin içinde huzurlu bir yaşama yöneltmesidir; İskandinav mobilyası. Peki, onca mobilya ve tarz arasında son yılların trend mobilya tarzı olan İskandinav hatları niçin tercih ediliyor diye hiç merak ettiniz mi? Kiminin Kuzey’in soğukluğu mobilya tarzına ve rengine yansımış dediği, kiminin tasarımları soğuk bulduğu, kiminin basit ya da anlam veremediği hatlara sahip olduğunu söylediği İskandinav mobilyası, aslında kendi alanında nasıl bir yorumlamaya maruz kalırsa kalsın asla gölgede kalmayacak bir tarza sahiptir.

Her olgunun, her durumun, iletişimin ve hatta duyguların dahi karmaşık olduğu günümüzde sadeliği ile kendine yer edinmiş ve edindiği yeri ise başka tarzlara bırakmayacak kadar güçlü olan İskandinav mobilyası tasarımının belli başlı unsurları bulunmaktadır. İskandinav mobilya tarzı ile ürettiğimiz ürünlerimizde kullandığımız masif malzemeli mobilyalarımızda, özellikle yapılan testler sonrası vücuda girdikten sonra atılamayan ağır metalleri sınırlamak adına tamamen doğal malzeme kullanmaya önem veriyoruz. Ağır metal içeren aksesuarların hafıza kaybı, çocuklarda gelişme problemleri, kanser vb. durumlarının önlemek için tercih ettiğimiz ladin, ıhlamur, kayın, köknar, çam, gürgen ve dişbudak ağacından hazırlanan masif ağaç malzemelerimiz yalnızca sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz için yardımcı olmuyor günlük yaşamda da kullanım kolaylığı sunuyor.

Genel olarak bu tasarıma şekil veren hususlar ele alındığında en belirgin özelliğinin soğuk, pastel tonlarda olduğunu göreceksiniz. İskandinav tarzı mobilyalarda açık renklerin pastel ve renk skalasının soğuk kategorisinde yer alan tonlar ile kusursuz bütünlüğünü fark etmemek olanaksızdır. Karmaşıklıktan, abartıdan, gösterişten kısacası avam hatlar ve renklerden uzak, oldukça modern, çağı yakalamış, kullanışlı, fonksiyonel ve ergonomik çizgilere sahip bir tarz olarak gün geçtikte daha geniş bir kitleye hitap etmekte olan İskandinav mobilyası; masalar, koltuklar, yemek takımları, sehpalar, aydınlatma aksesuarları gibi başlıca ürünler ile evinizde aradığınız modern dekorasyonu sağlamaktadır.

İskandinav Mobilya Tarzına Minimalist Dokunuşlar

Gereksiz hiçbir ayrıntıya yer verilmeyen bu tarzın günümüzde revaçta olmasını sağlayan faktörlerden bir diğeri ise geleneksel tarzın kendini artık demode bir anlayışa bırakması ve abartılı boyutları ile sevimsiz görünmeye başlamasıdır. Göz yorucu renkler, varaklar, süsler ve karmaşık çirkin kumaşlarla tasarlanmış mobilyalar ile uyuşmayan tarzınızı, artık mecburi olarak bu tasarımlara mahkum olmaktan kurtarmanızı sağlayan İskandinav mobilyaları, minimalist tasarım mobilya özelliği ile de metrekaresi küçük odalarda yer işgaline sebebiyet vermeden evinizde istediğiniz bütün mobilyaları kullanabilme imkanı sunmaktadır. Yemek masanızı ve koltuklarınızı küçük salonunuzda bir arada yaşam alanınızdan yer çalmadan bulundurma avantajı sunmakta olan İskandinav tarzı, mimarinin de değişen yönüne ayak uydurmanızda zorluk yaşamanızın önüne geçmektedir.

Ahşabın en güzel hâlini ve evinizle olan kusursuz uyumunu yakalamak istiyorsanız bunu da size özel tasarımlarla sağlama düşüncesine sahipseniz Tartan Design olarak, size özel istek ve ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurularak minimalist hatların olağanüstü güzelliğini İskandinav mobilyası tasarımı ile hazırlayabiliriz. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi için “tasarımın doğal malzemeyle kesiştiği yer” olan mağazamızı ziyaret edebilir, web sitemizde keyifli bir gezinti yapabilirsiniz.